TNY RED BC 2000 Akü Şarj Ve DC Besleme Redresörleri

TNY RED BC 2000 Genel Özellikleri

TNY RED BC 2000

AKÜ ŞARJ VE DC BESLEME REDRESÖRLERİ

12 VDC – 24 VDC – 48 VDC – 110 VDC – 220 VDC
100-200 A

TNY RED BC 2000 Serisi redresörler, elektrik şebekelerinde, forklift, telefon santralleri, tekneler ve benzeri yerlerde DC gerilim ihtiyacını, karşılama ve aküleri tam şarjlı olarak tutmada kullanılır. DC Besleme sistemi, genellikle acil durumlarda kullanılmak üzere tesis edilmiştir. AC besleme mevcut iken yükü redresör besler, AC kesilmesi durumlarında iş akülere kalır. Bu nedenle aküleri her an için şarjlı olması gerekir.

Tam şarjlı bir akünün elemen başına gerilimi 2.23 Volt tur. Örnek olarak 12 elemanlı 24 volt’luk bir akü grubunun tam şarjlı olarak tutmak için 26.76 Volt ile şarj etmek gerekir.
Redresör gerilimin bu değerin 1-2 V altında olması halinde aküler tam kapasitesine erişemeyecektir. Bunun gibi şarj geriliminin elemanı 2,4 Volt’u (gazlanma gerilimi) geçmesi halinde kaynamaya başlayacaktır. Bu durum çok uzun süre (günlerce) devam ederse, asit yoğunluğunun artması sonucu plakalarda erimeler balayacak ve akü işe yaramaz hale gelecektir.Stabilize olmayan bir redresörde çıkış gerilimi, şebeke gerilimindeki ve yükteki degişmeler nedeniyle çok degişecektir. Böyle bir redresörde göz başına 2.23 Volt’u sağlamak mümkün değildir, onun acil yada yedek güç kaynağı olarak kullanılan akülerin mutlaka stabilize redresörle şarj edilmesi gerekmektedir.
TNY RED BC 2000 serisi redresörlerin çıkış gerilimi gerek şebeke gerilimindeki, gerekse yük akımındaki değişimlerden etkilenmeden kararlı bir şekilde ideal gerilimle mevcut DC yükü karşılamaktadır. Tristör kontrollü olan redresörün, çıkışında bulunan bir filtre sayesinde dalgalık faktörü tam yükte ve akü bağlı değilken %7,5 civarında kalmakta, çıkışta düzgün bir DC gerilim elde edilebilmektedir.
TNY RED BC 2000 Serisi redresörler 12 V DC den 220 V DC ye kadar istenilen
gerilim sayesinde, 200 Amperi geçmeyecek akım değerinde imal edilmektedir.
TNY RED Switch Mode Serisi Redresörler, klasik redresörlere göre daha küçük
ebatta olması, çalışma veriminin çok daha yüksek olması, ripple oranının düşük
olması gibi özellikleriyle kusursuz sonuç alınmasına yardımcı olmaktadır.
pdf