Varyak & Transformatör

varyak_trafo_1339Varyak & Transformatör Genel Özellikleri

VARYAK & TRANSFORMATÖR

Müşterilerimizin istek ve ihtiyaçlarına göre, talep edilen güç ve ölçülerde izolasyon trafosu ve oto trafoları üretmekteyiz.

Trafolarımız 2 yıl firmamız garantisi altında üretilmekte olup, üretim sonrası gerekli tüm test ve kalite kontrol işlemleri sonunda sevkiyatlar gerçekleştirilmektedir.

Varyak, primer sargının bir kısmı veya tamamının sekonder sargı olarak da kullanıldığı ve aynı manyetik alanın etkisinde kalan tipteki transformatörlere Oto transformatör(Varyak) denir.

Normal transformatörlerde primer ve sekonder olmak üzere iki ayrı sargı bulunur. Oto transformatörlerinde ise bir tek sargı vardır.
Bu sargı hem primer hem de sekonder sargı görevini yapar. Gerilim dönüşümü bu bir tek sargı üzerinden yapıldıgından ikinci bir sargıya gerek yoktur. Sargı sayısı bire düşürüldüğünden kaçak reaktansları azalmıştır.
Oto transformatörlerinden çok sayıda dışarıya uç çıkarılarak (veya sürgü ile) değişik değerde gerilim elde edilebilir. Bu bakımdan oto transformatörleri bir potansiyometre gibi kullanılabilinir.
Ayrıca paralel yapılarak yüksek güçteki varyak talepleri de karşılanabilmektedir.