VOLTAJ REGÜLATÖRÜ TERCİHİ NASIL YAPILMALIDIR ?

VOLTAJ REGÜLATÖRÜ TERCİHİ NASIL YAPILMALIDIR ?

Voltaj Regülatörü tercihi nasıl yapılmalıdır ?

Çok fazla teknik detaylara girmeden müşterilerin doğru tercihlerde bulunmaları ve doğru ürünü almaları ve üründen maksimum fayda sağlamaları için basit anlatımda bulunmak istiyorum.

Voltaj regülatörleri üretim ve çalışma prensipleri olarak düşük veya yüksek gelen voltajı 220/380 volt temiz şebeke enerjisine sabitler ve ilgili lokasyondaki voltaj dengeler.

Voltaj regülatörü satın alımında dikkat edilmesi gereken bazı kriterlere ve teknik bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Gerek ev gerekse işyerleri ve sanayi için voltaj problemleri yaşanıyorsa ve voltaj regülatörü ihtiyaç hasıl olmuşsa öncelikle ilgili lokasyondaki toplam güç bilinmelidir. Voltaj regülatörünün besleyeceği cihazları veya makina parkının toplam gücünün hesap edilmesi ve kVA, kW, HP, Ampcinsinden değerlerinin ölçümleri yapılmalıdır.

voltaj regülatörlerinin çalışma prensibi olarak düşünüldüğünde, voltaja daha kararlı müdahale edebilmesi için tam sınırda çalışmamalıdır. Elde edilen güç ihtiyacının opsiyonlu olarak düşünülmeli ve bir üst güç tercih edilmelidir.

Örneğin,İlgili lokasyonda ihtiyaç 100 kVA/125 kW güç olduğunda tercih edilmesi gereke güç 120 kVA/150 kW olmalıdır.

Toplam güç ortaya çıktıktan sonra voltaj değerlerinin ne kadar, kaç Voltlarda seyrettiğinin (düştüğünün veya yükseldiğinin) ölçümleri yapılmalıdır. Elde edilen verilerde güç ve voltaj değerlerine göre üretici firma üretime girecektir.

Voltaj regülatörlerinde çalışma aralıkları değişkenlikler göstermektedir. İhtiyaç doğrultusunda tam uyumlu ürün tercih edilmelidir.

Örneğin, voltajın 130-140 voltlara düştüğü bir lokasyon için geniş bant olarak tanımlanan 120/230 Volt ürün tercih edilmelidir.

Örneğin, voltajın 170-180 voltlarda olduğu lokasyonlar için standart olarak tanımlanan 160/260 Volt çalışma bandı yeterli olacaktır.

Voltaj regülatörlerinde iletken sargılar ALUMINYUM ve BAKIR olarak iki ayrı şekilde üretilmektedir.

Müşteri için bu tercihte çok önemlidir. Kalite ve uzun ömürlü olması bakımından ve iletkenlik kalitesi düşünüldüğünde Bakır iletken sargı tavsiye edilmektedir.

Voltaj regülatörlerinde Servo motor kontrollü ve Statik Voltaj regülatörleri adı altında iki ayrı teknik özellikler üretimler mevcuttur. İhtiyaç doğrultusunda hangisinin tercih edilmesi gerektiği üretici firmalar ile görüşülmelidir.